Obecné informace
Registrace vysokoškolských pedagogů připravujících budoucí učitele MŠ/ZŠ/SŠ na výkon povolání je možná pouze po předchozí domluvě s pracovníky Národního podpůrného střediska (NSO) pro eTwinning v ČR (DZS).
Registrace do portálu eTwinning je dvoustupňová – kontrola vyplněných údajů podléhá schválení (validaci) ze strany pracovníků NSO. Cílem celého procesu je potvrdit, že žadatel je skutečně zaměstnancem fakulty, pod jejímž profilem se registruje.
Postup Národního podpůrného střediska v ČR:
1. po registraci na web www.etwinning.net vyhledá pracovník NSO daného žadatele na webu pracoviště (fakulty), pod kterou se zaregistroval. V případě, že je daná osoba uvedena mezi zaměstnanci, je registrace validována. Informace o registraci pracovníka fakulty do portálu eTwinning je e-mailem zaslána také vedení (děkanovi) fakulty.
2. V případě, že jméno registrovaného není uvedeno na webových stránkách pracoviště (fakulty), kontaktuje pracovník NSO vedení (děkana) fakulty s žádostí o písemné potvrzení, že daná osoba je zaměstnancem fakulty (a může být registrována na portálu eTwinning).
První registrovaný pracovník dané fakulty řádně zaregistruje pracoviště (fakultu) do portálu eTwinning (např. Pedagogická fakulta Univerzity Komenského). Informace o registraci pracoviště do portálu eTwinning je e-mailem zaslána vedení (děkanovi) fakulty. Další pracovníci při své registraci pak již pouze vyberou pracoviště (fakultu) z nabídky v seznamu.
Registrace studentů vysokoškolských oborů s pedagogickým zaměřením (MŠ, ZŠ, SŠ)
Registrace studentů vysokoškolských oborů s pedagogickým zaměřením (MŠ, ZŠ, SŠ) je možná pouze v případě, že je již v portálu eTwinning zaregistrována fakulta, pod kterou obor daného studenta/studentky spadá. Student/ka není oprávněn/a registrovat fakultu, na které studuje, do portálu eTwinning. Při registraci zvolí student/ka ve formuláři možnost Student učitelství/Iniciativa zaměřená na počáteční vzdělávání učitelů. Z důvodu zajištění bezpečného prostředí v platformě je registrace studentů možná pouze pod školní (nikoli soukromou) e-mailovou adresou. Studentské účty jsou platné po daný akademický rok, ve kterém se student/ka zaregistroval/a, v září každého roku jsou automaticky zablokovány. Pro odblokování přístupu kontaktujte pracovníky NSO.
Registrace
Validace registrovaných uživatelů je prováděna jednotlivými NSO a slouží k zajištění bezpečného využívání portálu www.etwinning.net.
Cílem celého procesu je potvrdit, že žadatel je skutečně zaměstnancem školy, pod jejímž profilem se registruje. Způsob validace se proto může v jednotlivých zemích lišit – v některých zemích jsou využívány národní registry, seznamy učitelů škol, informace z webových stránek školy, potvrzení ředitele školy, apod.
Postup Národního podpůrného střediska v ČR:
1. po registraci na web www.etwinning.net vyhledá pracovník NSO daného žadatele na webu školy, pod kterou se zaregistroval. V případě, že je daná osoba uvedena mezi zaměstnanci školy, je jeho registrace validována.
2. V případě, že jméno eTwinnera není uvedeno na webových stránkách školy, kontaktuje pracovník NSO ředitele školy s žádostí o písemné potvrzení, že daná osoba je zaměstnancem školy a může být za školu registrována na portálu eTwinning.
3. Toto potvrzení má vždy platnost jednoho školního roku, na každý následující školní rok je od ředitele školy vyžadováno nové potvrzení.
Chcete-li do svého projektu zapojit více partnerů, postupujte stejně. Nevyplňujte však formulář nutný pro založení nového partnerství, pouze nové partnery přidejte do již existujícího projektu.
Vyhledávání partnerů
TIP: Pokud navazujete kontakt s potenciálními partnery, určitě pište své zprávy v některém z běžně používaných jazyků (tj. angličtině, francouzštině či němčině) nebo je uveďte v vícejazyčné verze.
Technické otázky
TIP: Založte si zvláštní složku, ve které budete mít uložena uživatelská jména a hesla studentů, které jste přizvali do prostředí TwinSpace.
Přestoupil jsem na jinou školu a chtěl bych svůj profil převést pod její jméno.
Pokud jste začal působit na jiné škole, nejprve deaktivujte svůj profil vedený pod jménem původní školy a poté si vytvořte další pod novou školou. Na pracovní ploše postupně klikejte na políčka: Profil/Změny profilu/Změny v profilu školy.
Akce
Pokud máte zájem zúčastnit se některého z workshopů, kontaktujte své NSO a požádejte o více informací.
Jednotlivé země na konferenci reprezentují zástupci, které vybírají národní podpůrná střediska.
Vzájemná spolupráce
V prostředí TwinSpace najdete celou řadu nástrojů pro spolupráci a komunikaci. Patří mezi ně např. soukromá chatovací místnost přístupná každý den po celých 24 hodin (vaši žáci mohou tedy v bezpečném internetovém prostředí chatovat se svými partnery i po vyučování), emailová schránka, fóra a kalendář. Ve složkách a archivech souborů si zde také mohou účastníci projektu ukládat různé materiály a učitelé i žáci mohou prostředí TwinSpace využívat pro výměnu informací.
Partneři v projektu se automaticky stávají administrátory prostředí TwinSpace. Mohou sem přizvat žáky a také další učitele a kolegy. Máte také možnost některé z přizvaných účastníků povýšit na administrátory (pokud například chcete, aby vaši žáci byli sami zodpovědní za uspořádání celého prostředí a ukládání jednotlivých položek).
Spolupracoval jsem na projektu s partnerskou školou. Z neznámého důvodu byly naše kontakty přerušeny a na své e-mailové zprávy nedostávám žádné odpovědi. Jak mám postupovat?
Pokuste se s partnerskou školou navázat kontakt různými komunikačními kanály (tedy ne pouze e-mailem, ale také telefonicky či faxem)a zjistit, co se stalo. Buďte trpěliví: komunikace mohla být přerušena z několika důvodů (prázdniny, náročné zkouškové období, nemoc apod.). Snažte se situaci partnera pochopit, budete tak moci spolupráci snáze obnovit. Pokud však přesto v navazování kontaktu úspěšní nejste, obraťte se na své NSO a požádejte o pomoc jeho pracovníky.
Ocenění
Ceny aktivity eTwinning se udělují také na úrovni jednotlivých států. Informace o cenách ve vaší zemi získáte od pracovníků svého národního podpůrného střediska.