Erasmus+ (nejen) pro MŠ, ZŠ, SŠ
Chcete pro Váš projekt získat grantovou podporu? Zapojte se do programu Erasmus+!

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie schválený na období 2014-2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Navazuje na úspěchy programů realizovaných v období 2007-2013 – Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších.
V rámci Erasmu+ rozlišujeme různé sektory vzdělávání – školní vzdělávání, odborné vzdělávání, vysokoškolské vzdělávání, vzdělávání dospělých a sektor mládeže (neformální vzdělávání).
Mateřské, základní a střední školy se mohou zapojit do aktivit Erasmus+ školní vzdělávání, střední odborné školy poté také do aktivit Erasmus+ odborné vzdělávání.
Jednou z novinek programu Erasmus+ je možnost zapojení nejen škol, ale také dalších organizací, které působí v oblasti vzdělávání (města, kraje, neziskové organizace, univerzity, muzea, knihovny, firmy, podniky a další).
Jednotlivé aktivity programu jsou rozděleny do tří takzvaných „klíčových akcí“, které je možné realizovat v rámci všech sektorů vzdělávání:
KA1 – projekty mobility osob
KA2 – strategická partnerství
KA3 – podpora reforem vzdělávací politiky (O tyto projekty se z větší části žádá přímo u Evropské komise v Bruselu, v rámci ČR je možné realizovat pouze menší projekty ve vybraných sektorech vzdělávání, především Mládež a vysokoškolský sektor.)
Více informací o programu naleznete na webových stránkách www.naerasmusplus.cz.
KA1 – projekty mobilit osob
Projekty škol s plánem dalšího vzdělávání jejich pracovníků skrze zahraniční mobility. Školy v žádostech plánují aktivity profesního rozvoje svých pracovníků v horizontu 1 roku až 2 let, s ohledem na své i jejich konkrétní a aktuální potřeby. Účast na vzdělávacích aktivitách je umožněna nejen učitelům, ale také dalším zaměstnancům škol (ředitelé, administrativní pracovníci, asistenti, apod.).
Podporované aktivity dalšího vzdělávání v rámci školního vzdělávání:
- Účast na kurzech nebo školeních v zahraničí (structured courses) – může se jednat o jakékoli kurzy (jazykové, metodické nebo jazykově-metodické kurzy,…) školení, semináře apod.
- Stínování (job-shadowing) – pozorování metod a postupů zavedených a používaných na partnerské škole v zahraničí
- Výukové pobyty (teaching assignment) – výuka formou pracovní stáže na partnerské škole v zahraničí
Podporované aktivity dalšího vzdělávání v rámci odborného vzdělávání (pouze pro střední odborné školy):
- Mobilita žáků – praktická stáž, kterou je možné absolvovat ve dvou možných aktivitách:
- stáž v organizaci odborného vzdělávání (kombinace odborného výcviku a praxe)
- stáž v podniku (pouze pracovní činnost)
- Mobilita pracovníků – mobilita může být realizována v několika formách:
- aktivita výukové/školicí pobyty – umožňují učitelům odborných škol vyučovat na partnerské škole
- aktivita profesní rozvoj pracovníků – praktická pracovní stáž nebo sdílení zkušeností přímo v podniku nebo v jiné organizaci zabývající se odborným vzděláváním
KA2 – strategická partnerství
V rámci Klíčové akce 2 mohou školy, jejich zřizovatelé a další instituce s působností ve školním/odborném vzdělávání podat žádost o grant na strategická partnerství zaměřená na vzájemnou spolupráci, výměnu zkušeností a rozvoj kompetencí účastníků. Součástí projektu mohou být krátkodobé i dlouhodobé (až roční) mobility žáků nebo učitelů do partnerských institucí.
Rozlišujeme několik typů Strategických partnerství:
- A) v závislosti na jejich obsahu:
- Strategická partnerství pro podporu a rozvoj inovací:
U těchto projektů se očekává vytvoření inovativních výstupů a/nebo intenzivní šíření a využívání nově vytvořených výstupů či inovativních myšlenek na celoevropské úrovni. O tento typ projektu nemohou žádat projekty pouze mezi školami (viz níže).
- Strategická partnerství za účelem vzájemné výměny postupů a dobré praxe:
Hlavním cílem je umožnit organizacím rozvoj a posílení spolupráce, sdílet a porovnávat myšlenky, nápady a metody. Strategická partnerství pouze mezi školami mohou žádat pouze o tento typ partnerství (viz níže).
- B) v závislosti na složení zapojených organizací:
- Strategická partnerství pouze mezi školami:
Umožňují mateřským, základním a středním školám aktuálně zapsaným v Rejstříku MŠMT ke dni podávání žádostí realizovat projekty mezinárodní spolupráce s dalšími školami z různých evropských zemí. V rámci projektů plánovaných na 12 až 36 měsíců mohou školy ze dvou a více zemí spolupracovat na společném tématu, vyměňovat si zkušenosti, organizovat společné i místní aktivity, pracovat na výstupech projektu a ty následně sdílet a šířit i mimo zapojené školy. V rámci grantu lze získat podporu i na různé typy mobilit – krátkodobé mobility žáků, krátkodobá školení pracovníků, dlouhodobé mobility žáků, dlouhodobé pobyty pracovníků. Partnerství pouze mezi školami mají oproti všem ostatním typům strategických partnerství v programu Erasmus+ specifická pravidla financování, umožňující každé ze zapojených škol spravovat svůj podíl na grantových prostředcích samostatně.
- Strategická partnerství různých institucí s tématem školního vzdělávání:
Umožňují jak školám, tak i dalším institucím navázaným svou činností na oblast vzdělávání, spolupracovat na projektech s cílem zlepšování vzdělávacích možností v jednotlivých evropských zemích, sdílení zkušeností, řešení aktuálních problémů, vyvíjení nových metodik apod. V rámci projektů plánovaných na 12 až 36 měsíců mohou partnerské instituce ze tří a více zemí spolupracovat na společném tématu, vyměňovat si zkušenosti, organizovat společné i místní aktivity, pracovat na výstupech projektu a ty následně sdílet a šířit. V rámci grantu lze získat podporu i na různé typy mobilit (viz 1. typ výše). Za administraci a finanční řízení projektu je zodpovědný koordinátor, kterého si mezi sebou partnerské instituce volí před podáním žádosti.