Proběhla Národní konference 2019

Ve dnech 11. a 12. října se v Ostravě uskutečnila Národní konference Erasmus+/eTwinning, které se zúčastnilo více než 100 učitelů z mateřských, základních a středních škol a dalších odborníků ve vzdělávání z celé České republiky.

V úvodu konference byl zhodnocen aktuální vývoj programu Erasmus+ ve školním vzdělávání a následně byly slavnostně předány Národní ceny eTwinning těm nejlepším projektům z řad držitelů certifikátů kvality eTwinning 2019 a proběhla společná diskuze oceněných na témata vycházející z otázek od účastníků konference.

Kategorie mateřské školy:

Mesto a dedina, moja drahá krajina a moja materská škola v nej (Lucie Tkačíková, MŠ Kytička Pardubice a Lucie Khasová, Mateřská škola Koloveč)

Kategorie 1. stupeň ZŠ:

Discovering a New Island (Lucie Jindráková, 2. ZŠ Dobříš a Nikola Billová, Masarykova ZŠ Plzeň)

Food Experts (Lucie Nová, Základní škola K Milíčovu)

Kategorie 2. stupeň ZŠ:

Save the world – Save yourself (Lenka Nováková a Jakub Melich, ZŠ Václava Talicha, Most)

HeartHeroes (Michal Přibyl, Základní škola TGM Borohrádek)

Kategorie střední školy:

Eco-house challenge (Hana Vaněčková, Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára)

AntMind (Pavel Soukup, Česko-anglické gymnázium, s.r.o.)

Zvláštní cena za první realizovaný projekt:

La revista de los jóvenes europeos (Gema De Miguel, SOŠ pro administrativu EU)

Následně proběhla 3 kola praktických workshopů, ze kterých si účastníci odnesli užitečné poznatky do výuky. Tematické zaměření workshopů pokrylo široké spektrum zájmu účastníků (např. CLIL ve výuce a v projektech, Rozšířená realita a její využití v projektech, Čtenářská gramotnost a eTwinning, Sketchbook, Animace výstupem v projektu, Online únikové hry pro školu a eTwinning apod.). 

Sobotní program byl spojen s Evropským týdnem programování (Code Week). V ranní části proběhl veletrh nápadů, jehož cílem bylo ukázat, že programovat může skutečně každý a že k některým aktivitám není potřeba ani žádné speciální vybavení – stačí jen fixy, pastelky a dobrý nápad. Aktivity připravili učitelé (ambasadoři eTwinning), kteří je mají odzkoušené v praxi. Zapojil se i náš speciální host – kolegyně z organizace Czechitas, která prostřednictvím svých akcí zvyšuje digitální gramotnost u žen a u nové generace.

Na veletrh nápadů navázala diskuze u kulatého stolu na téma Školy a online bezpečnost. S využitím digitálních technologií je spojená i otázka zajištění online bezpečnosti. Co mohou školy udělat pro to, aby žáky naučily chovat se bezpečně a eticky správně v kyberprostoru? Existují výukové materiály zaměřené na toto téma nebo podpora, kam se můžete jako učitel obrátit? V rámci kulatého stolu se o své zkušenosti a tipy podělili zástupci různých škol a projektů: Vojtěch Bernacik z Českoslovanské akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše v Praze, Zita Havranová ze Střední škola technická v Přerově, Lenka Malá ze ZŠ Heřmanův Městec, Pavla Střílková z Univerzity Palackého v Olomouci a Pavla Šabatková z Domu zahraniční spolupráce.

Fotografie z konference si můžete prohlédnout zde.