eTwinningový maraton 2013 – Místo, kde se nám bude žít lépe

Do tradičního podzimního maratonu eTwinning se letos zapojilo 33 škol z České republiky a ze sousedního Slovenska, které je pro naše české učitele jedním z nejčastějších a nejoblíbenějších partnerů v projektech eTwinning.

Téma letošního maratonu „Místo, kde se nám bude žít lépe“ vycházelo z Evropského roku občanů 2013 a hlavním cílem maratonu bylo zamyslet se nad místy v našich městech, která bychom chtěli změnit k lepšímu. S tím dětem pomáhali kouzelní panáčci Žlutý a Modrý z loga eTwinningu, kteří měli magickou moc a mohli tak společně se zapojenými týmy přetvořit  – „uzdravit“ bolavá místa našich měst.

Každá škola našla ve svém okolí něco, co by ráda změnila – smog, zanedbané hřiště nebo okolí místní řeky. Některá přání zůstala snem a dětem se nehezká místa podařilo změnit alespoň virtuálně pomocí moderních technologií, které jim dovolily na opuštěném pozemku vykouzlit trávu a stromy. Na některých školách se pokusily alespoň malá přání změnit v realitu, děti vzaly do ruky rýče a lopaty a vytvořily si svou malou školní zahradu.

„Kdyby měly postavičky z loga eTwinning kouzelnou moc, bylo by to super. Rádi bychom, aby byly před školou semafory a auta jezdila pomalu a jen na zelenou, aby v hale na bruslení byly lavičky, aby byl před naší školou přístřešek proti dešti, který má zelenou barvu, aby ladil ke dveřím, barevnější autobusové nádraží. Nejvíce nás všechny trápí náměstí.  Líbilo by se nám, aby tam místo parkoviště na auta byl park s kašnou, kde by mohli lidé odpočívat,“ napsali žáci 4.B ze ZŠ J.A. Komenského v Lounech.

Díky maratonu se žáci zamysleli nad okolím, ve kterém žijí, a nad tím, zda oni sami mají možnost ho nějak změnit. „Snažíme sa, aby po našom maratónovaní sa nad svojim správaním a konaním zamysleli ostatní žiaci našej školy – najmä žiaci druhého stupňa. Hliadky sa nám zapáčili, ešte si ich zopakujeme, kým nedôjde k zlepšeniu,“ slibují žáci ze ZŠ v Michalovcích.

Své nápady, přání a skutky prezentovaly školy nejrůznějšími formami na webu http://maraton-2013.webnode.cz/ – najdete zde videa, prezentace, ebooky, fotografie, komiksy a mnohé další.

eTwinningové maraton může sloužit jako inspirace pro projektovou výuku i pro zapojování moderních technologií do vyučování pro každého, kdo má chuť učit jinak.