Code Week 2019

Připojte se ke školám, které v rámci evropské kampaně Code Week podporují programování! Evropská kampaň Code Week je letos naplánována na 5. – 20. října. V té době bude probíhat největší počet akcí, zapojit se ale můžete kdykoli. Vloni se Code Weeku zúčastnilo více než 10 % škol ze zemí Evropské unie a západního Balkánu. Podaří se toto číslo letos překonat?

A co chystáme my?

Výukové materiály pro učitele

Rozvíjet informatické myšlení se dá napříč všemi předměty, jednoduché roboty zvládnou ovládat dokonce i děti v mateřské školce. Pokud zatím nemáte s programováním moc zkušeností, inspirujte se některou z výukových aktivit, které jsme pro vás připravili. Jsou rozčleněné podle věku žáků (3 – 10 let, 11 – 18 let) a podle pomůcek, které pro jejich realizaci budete potřebovat (některé vyžadují pouze papíry a fixy, jiné tablet či mobilní telefon, některé i robotickou hračku). Aktivity připravili učitelé (ambasadoři eTwinning), kteří je mají odzkoušené ve své praxi, naleznete je volně ke stažení na webu http://itfitness.cz/codeweek2019/

Profesní rozvoj učitelů

Účastníci Národní konference Erasmus+/eTwinning se mohou těšit na to, že si jednoduché programování vyzkoušení sami v praxi. V rámci programu konference bude totiž jeden blok věnovaný rozvoji informatického myšlení žáků všech věkových kategorií.

Popularizační akci pro širokou veřejnost

V úterý 15. října odpoledne otevřeme vnitroblok Domu zahraniční spolupráce všem zájemcům o programování v rámci druhého ročníku akce Programátorem za 5 minut?. Na stanovištích budeme mít připraveny krátké úkoly pro děti i dospělé – např. rozpohybovat robota nebo napsat svůj první řádek kódu. Přijít může kdokoli (děti, dospělí i senioři), registrace není potřeba. Pokud budete mít cestu kolem Náměstí Republiky, nečekejte zbytečně na zastávce, přijďte raději programovat! Více informací o akci na webu https://www.dzs.cz/cz/eun/programatorem-za-5-minut/

 

O kampani

Záměrem kampaně Code Week je představit programování jako zábavnou aktivitu vhodnou pro každého. Zvýšení digitální gramotnosti a zlepšení informatického myšlení žáků je ostatně v souladu s dlouhodobým plánem Komise. A jak uvedla komisařka Mariya Gabriel, cílem je, aby se do roku 2020 zapojila do Týdne programování polovina všech evropských škol.

Na webu https://codeweek.eu/events se zobrazuje mapa, v níž jsou zaznamenány akce, které v rámci letošního Code Weeku probíhají. Nebojte se pochlubit, co děláte, a přidejte tam i tu svou. Zabere to jen chvilku a třeba se stanete inspirací pro ostatní školy ve Vašem okolí! Po akci navíc obdržíte certifikát, který si můžete vystavit. Přidání akce je velmi jednoduché a webové stránky se dají v horní liště přepnout i do češtiny.